Az esküvői ültetési rend
Az esküvői előkészületek egyik része az ültetési rend kialakítása. Ez a látszólag egyszerű feladat időnként fejtörést okoz a pároknak.
Az mindenki számára egyértelmű, hogy a főasztalnál az Ifjú Pár ül. Ennél az asztalnál fontos a szimmetria. A menyasszony a vőlegény jobb oldalán foglal helyet. A Pár ül középen és mellettük mindkét oldalon annyi fő foglal helyet, hogy az szimmetrikus legyen. Legtöbb esetben mellettük az örömszülők ülnek. A főasztalnál ülhetnek a nagyszülők, testvérek, akár a tanúk is. A főasztalhoz olyan személyt szoktak ültetni, aki a Párhoz a legközelebb áll, vagy a legkedvesebb számukra, kiemelve az ő személyüket. Mi a helyzet akkor, ha a szülők elváltak, különösen ha a kapcsolatuk sem túl baráti? Meglehetősen furán veszi ki magát, ha az egyik szülő a főasztalnál foglal helyet, míg a másik a vendégek között. Ha nem ragaszkodunk ahhoz, hogy az egyik szülő mindenképpen mellettünk üljön, érdemes őket másik asztalnál, de mindenképpen a főasztalhoz legközelebb elhelyezni. Természetesen két külön asztalnál. Ha úgy érzitek, nehézséget okoz a főasztalnál ülők elhelyezése, ebben az esetben nyugodtan üljetek csak ketten az asztalnál. Sajnos minden családban előfordulnak konfliktushelyzetek, így ügyelni kell arra, hogy akik kevésbé jönnek ki egymással, távolabbi asztalhoz kerüljenek. Nekik is jobb érzés lesz és nektek sem lesz ezzel gondotok.
Elrendezés szempontjából a főasztalhoz legközelebb a családtagok ülnek, ezt követik a barátok, majd kollégák, ismerősök, szomszédok.
Az ültetésnél figyeljünk a terem adottságaira. Sajnos itt is van hibalehetőség. Egyik esküvőn tapasztaltam, hogy a tánctérnek viszonylag nagy helyet alakítottak ki, ezzel szemben a fésűs alakban kialakított asztaloknál túl kevés volt. Talán még ez sem lett volna akkora baj, viszont az asztalok nagyon közel voltak egymáshoz. Így amikor valaki felállt és kitolta a székét, a mögötte ülőt folyamatosan zavarta. Először hátba verte, majd mikor ezt észlelte, utána jelezte a mögötte ülőnek, hogy fel szeretne állni. Ez mindkét félnek kellemetlen volt. A terem elosztása lehetővé tette volna, hogy kényelmesebben oldják meg. Hatalmas hiba! Próbáljatok meg figyelni arra, hogy mindig legyen kellő hely a szabad mozgásra, senkinek ne okozzunk kellemetlenséget. Minden esetben vegyük figyelembe a terem adottságait, ne legyen túl zsúfolt, kényelemesen megközelíthető és lehetőség szerint szellősen legyen kialakítva.
Az asztalokra kihelyezett ültetési kártyák esetében szerencsésebb a teljes nevet kiírni. Ha a vendégek között többen ugyanazt a nevet viselik, nekik könnyebb lesz megtalálni a helyüket, ha nem csak a becenév van kiírva. Érdemes már a bejáratnál ültetési rendet kihelyezni, aminek az a szerepe, hogy a vendégek a lehető legkönnyebben megtalálják a helyüket. Ezért igyekezzetek ezt átláthatóan elkészíteni. Ez lehet ábrával jelölve, vagy asztalszám szerint, de akár lehet ABC szerinti névsort is készíteni.
Két fajta asztaltípus van, a táblaalakú és a körasztalos. Ez utóbbi elegánsabb, azonban a helyszínen előzetesen érdemes megkérdezni, hogy ez a fajta ültetés pluszköltséggel jár-e. Ültetési típusoknál 4 félét különböztetünk meg, körasztalos, U-alakú, T-alakú és a fésűs elrendezés.
Körasztalos ültetés
U-alakú ültetés
T-alakú ültetés
Fésűs elrendezés
Van egy olyan szokás, miszerint annak a családtagunknak is megterítünk, aki már nem lehet velünk. Van, aki a személyes tárgyait is elhelyezi az asztalnál. Bevallom, nekem ez nem igazán tetszik. De ez a saját véleményem, ettől függetlenül úgy alakítsátok ki, ahogy azt ti jónak gondoljátok!