2024. december
h K s c p s v
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Mit kell tudni a külföldön történő hivatalos házasságkötésről?

A külföldön történő házasságkötéssel kapcsolatban számos fontos tudnivaló van, amelyeket érdemes figyelembe venni.

A házasságkötésre vonatkozó szabályok országonként eltérőek lehetnek. Amennyiben külföldön szeretnétek házasságot kötni, érdemes pontos tájékoztatást kérni, hogy az adott országban milyen feltételekkel lehet hivatalos házasságot kötni, illetve a szükséges dokumentumokról és azok formai követelményeiről (hitelesítés, fordítás).

A polgári házasságkötés minden esetben az adott ország hivatalos nyelvén zajlik. Például, ha Görögországban szeretnétek hivatalosan házasságot kötni, akkor a szertartás görög nyelven történik. Természetesen lehetőség van magyar nyelvű tolmácsot igénybe venni, azonban ennek külön költsége van.

Fontos, hogy a szükséges papírok frissek legyenek, pl. Görögország esetében nem lehetnek 3 hónapnál régebbiek, Málta esetében ez 6 hónap.

A dokumentumok között szerepelnie kell a születési anyakönyvi kivonatnak digitális formátumban, melyet az adott ország hivatalos nyelvére fordítottak le. Például, Görögországban görög nyelven kell elkészíteni a fordítást, és csak az Országos Fordító és Fordításhitelesítő Iroda (OFFI) által hitelesített fordításokat fogadják el. Az anyakönyvi kivonatot az önkormányzatnál, kormányablaknál vagy az illetékes (születési hely szerinti) anyakönyvvezetőnél lehet igényelni. A lefordított dokumentumot külügyminisztériumi pecséttel (APOSTIL) kell ellátni, ennek fordításában szintén az OFFI tud segítséget nyújtani.

Továbbá igazolni kell, hogy a házasságkötésnek nincsen törvényes akadálya. Ehhez a kormányablaktól kérhető tanúsítvány szükséges, amit szintén az OFFI által le kell fordítani az adott ország nyelvére, ahol a házasságot tervezitek.

Amennyiben valamelyik fél (vagy mindkettő) elvált, a válás tényét igazoló dokumentumot is be kell mutatni, és szintén le kell fordíttatni az adott ország nyelvére.

A személyi okmányok másolatát is csatolni kell a dokumentumokhoz. Figyeljetek oda, hogy az útlevélnek vagy személyi igazolványnak az érkezésetek napjától számítottan még 6 hónapig érvényesnek kell lennie.

Magyarországon hivatalosan szombaton is lehet házasságot kötni, ezzel szemben külföldön általában nincs lehetőség hétvégén hivatalos polgári szertartásra. Görögországban és Máltán például csak hétköznap, hétfőtől-péntekig van lehetőség hivatalosan házasságot kötni.

Fontos tudni azt is, hogy a felülhitelesítésnek költsége van. Az ügyintézés előtt az aktuális árakról érdemes a hivatalokat megkérdezni. A fordításokat minden esetben az OFFI-nél kell igényelni.

A hiteles fordítás vállalási határideje: 7 nap, mely felár ellenében rövidebb határidővel is igényelhető.

A szükséges hivatalok elérhetősége:

Külügyminisztérium

1027 Budapest, Nagy Imre tér 4.

+36 1 458-1000

Országos Fordító és Fordításhitelesítő Iroda (OFFI):

1062 Budapest, Bajza u. 54.

+36 1 269-3831, +36 1 428 9601

www.offi.hu