A polgári házasságkötés menete
IGEN! Amikor mindketten egybehangzóan kijelentitek, hogy utatokat most már közösen, együtt folytatjátok. Ennek hivatalos módja a házasságkötés.
A polgári szertartás elemei
A házasságkötésnek megvannak a hivatalos tartalmi elemei, ilyen pl. amikor hűséget fogadtok egymásnak és kimondjátok azt a bizonyos Igent. Ugyanilyen kötelező része a gyűrűhúzás, vagy az aláírás. A szertartást több elemmel lehet még bővíteni, az igényeiteknek megfelelően.
A szertartás részei:
1. Bevonulás
2. Igény esetén művészeti rész (ének, gitár, vers)
3. Anyakönyvvezető (vagy szertartásvezető) beszéde
4. Szertartás, melybe beletartozik a gyűrűhúzás és az aláírás
5. Szülőköszöntés
6. Pezsgős koccintás
7. Gratulációk fogadása
8. Kivonulás
A bevonulásról
Bevonulásnál 4 alternatíva közül választhattok. Bevonulhattok közösen kéz a kézben, vagy kart karba öltve. Lehetőségetek van arra is, hogy a szüleitek (vagy hozzátok nagyon közel álló személy) kísérjen be. Harmadik lehetőség, amikor a vőlegény már várakozik és elegánsan megérkezik hozzá a menyasszony. A negyedik lehetőség nálunk még nem annyira divatos, de más országokban nagyon népszerű, amikor a menyasszony és a vőlegény táncolva érkezik és táncol végig a sorok között. Mindegyik bevonulásnak megvan a maga bája.
Szertartások
A kötelező tartalmi elemeken túl lehetőségetek van a saját ízlésetek szerint fűszerezni a szertartást.
Gyertyagyújtás
A menyasszony és a vőlegény kezében egy-egy égő gyertya van, mellyel meggyújtanak egy harmadikat.
Homokszórás
Két különböző színű homokot egy átlátszó üres üvegbe szórnak, melyben a két szín összekeveredik.
Boröntés
Általában két különböző színű bort, egy fehéret és egy vöröset öntenek egy átlátszó kancsóba. Talán ez a legkevésbé látványos.
Festéköntés
Hasonló mint az előző kettő, csak itt 2 színes festéket öntenek egy közös edénybe.
Virágültetés
A Pár közösen ültetik el első növényüket.
Időkapszula
Számomra az az egyik legkedvesebb szertartás. Ennek a lényege, hogy a pár ír egymásnak egy üzenetet, fogadalmat, melyet közösen beletesznek egy ládába és ezt lezárják azzal, hogy majd 15, vagy 20 év múlva fogják kinyitni. Itt lehetőség van számotokra fontos személyes tárgyat is elhelyezni.
Lakat kihelyezése
Vannak olyan szabadtéri helyszínek, ahol a szertartás részeként lehetőség van az ott kihelyezett falra elhelyezni a saját közös lakatotokat.
Bármelyiket választjátok, mindegyiknek ugyanaz a szimbolikája, a két külön élet immáron egy közös úton halad tovább.
Ami a szertartás után történik
Egyre nagyobb divatja van, hogy a násznépet is bevonva közösen zárjátok le a ceremóniát. Ilyen lehet a buborékfújás, lufi reptetése, rózsaszirom szórás vagy rizsszórás, illetve a galambröptetés. Ez utóbbi kettőt személy szerint nem preferálom. A rózsaszirom vagy a rizsszórás ugyan teljesen ártalmatlan, ugyanakkor a helyszínt illik ugyanolyan tisztasággal otthagyni egy másik pár számára. Felmerül a kérdés, hogy ki fog maradni takarítani? Ha sok időtök lenne, mindez megoldható, de polgármesteri hivatalnál erre kevés időtök lesz, hiszen ott ütemezve, egymás után mennek a házasságkötések. A galambreptetés szintén egy olyan esemény, amit több szempontból sem ajánlok. Egyrészt a galambokat egy kis kalitkában összezsúfolva tartani nem túl állatbarát megoldás. Majd a kiröppenést követően kellemetlenséget okozhat, ha a madarak mindent összepiszkítanak. Egy fehér menyasszonyi ruhán különösen nem lenne mutatós a galambpiszok. Nem hiszem, hogy egy kis pillanatért mindez megérné. Ugyanígy nem szerencsés a lepkék szabadon engedése a szertartást követően. Az esetek többségében a lepkék fele már a szabadon engedése előtt elpusztul.
Mi a különbség az anyakönyvvezető és a szertartásvezető között?
Sokan nem tudják, hogy az anyakönyvvezető és a szertartásvezető szerepe eltér egymástól. Az anyakönyvvezető az, aki hivatalosan összeadhat, egyedül neki van jogosultsága hivatalossá tenni a házasságotokat. Ezzel szemben a szertartásvezető szimbolikusan ad össze benneteket.
Melyiknek mi az előnye, hátránya?
Az anyakönyvvezető általában egy adott helyszínen, a polgármesteri hivatalon belül vezeti le a szertartást. Nem minden esetben van rá lehetőség, hogy az általatok választott külső helyszínre kimenjen, illetve ennek még pluszköltsége is van. Sok esetben az esküvők ütemezve vannak, így szűkebb idő áll rendelkezésre. Biztosan láttátok már, amikor szombatonként a házasságkötő terem előtt 20 percenként kint várakoznak. Folyamatosan jönnek az újabb házasulni vágyó párok, akik addig kint várakoznak, míg az előző szertartás tart. Itt általában a gratulációkra is kevesebb idő jut. A szertartás lezárását követően sincs annyi idő, hogy utána még pl. buborékot fújjatok. Viszont a házasságkötéseteknél elengedhetetlen lesz az anyakönyvvezető szerepe, nála mindenképpen meg kel jelennetek, hogy hivatalossá tegyétek a házasságotokat.
A szertartásvezető ezzel szemben rugalmasabb idő és tér tekintetében is. Minden esetben egy általatok megálmodott helyszínre fog menni. Itt ti határozhatjátok meg a pontos időpontot is, hogy mikor szeretnétek a szertartást kezdeni. A szertartásvezetővel lesz lehetőségeket előzetesen találkozni, kötetlenül elbeszélgetni. Így sokkal oldottabb légkörben személyre szabott szertartásotok lesz. Hátránya viszont az, hogy ő nem tudja hivatalossá tenni a házasságkötéseteket. Ennek ellenére mégis egyre divatosabb ez a fajta szertartás.